V kočárcích pro děti našli rakovinotvorné látky: Na které si dát pozor?

V kočárcích pro děti našli rakovinotvorné látky: Na které si dát pozor?Jaký máte doma kočárek nebo nad jakým uvažujete? Při těchto zbystřete pozornost, test v nich odhalil nejen nebezpečné rakovinotvorné látky, ale i jiné skryté hrozby.

Víte o tom, že zdraví škodlivé, dokonce rakovinotvorné látky se nacházejí také v dětských kočárcích, ve kterých miminka tráví dost času ze svého života?

Německý magazín Stiftung Warentest překvapil nejnovějšími výsledky testu dětských kočárků. Ještě překvapivější je fakt, že nejde o levné kočárky, ale o dražší kusy, takže ne vždy je pravdou, že čím dražší – tím lépší.

Jaký kočárek je nej?

Kritéria na základě kterých si vybíráme pro dítě kočárek jsou všeobecně známé: dostatek pohodlí pro dítě, hodně místa pro nohy, snadné a pohodlné sklápění opěradla, “rostoucí sezení”, bezpečné zapínání, kvalitní a příjemné materiály, snadnou údržbu, působivý design.

Nejpraktičtější jsou tří- nebo dokonce i více- kombinace, které obsahují vaničku pro novorozence, která je zároveň i autosedačkou a kočárek se dá přeměnit i na sezení, kdy děťátko povyroste.

Velmi důležitými doplňky kočárku jsou pláštěnku, slunečník a zimní fusak. S takovou výbavou nebudeme mít problém ani ve špatném počasí. Nezanedbatelnou výhodou je velký úložný prostor a taška, do které si můžete uložit nezbytné náhradní pleny, oblečení, pití pro dítě i pro vás – jako součást kočárku.

Důležité také je, abyste při tlačení kočárku cítili příjemně, stáli vzpřímeně – kočárky s nastavitelnými rukojetěmi umožňují pohodlné kočárkování i mamince, která je nižšího vzrůstu, ale i vyššímu tatínkovi.

Luxusní, ale škodlivé zdraví?

Většina rodičů zaplatí za kočárek pro děťátko právě kvůli zmíněným kritériím i tisíc a více eur. Jak byste reagovali, kdybyste zjistili, že v materiálech, z nichž je vyroben kočárek se nacházejí látky, které mohou ublížit zdraví vašeho dítěte?

Test, který realizovala německá Společnost pro ochranu spotřebitele zahrnoval testování mnoha parametrů čtrnácti konkrétních kočárků.

Skladnosti, praktičnosti, pohodlnosti, bezpečnosti, velikosti, ale sledovali i vliv na zdraví dítěte. Se testování byly zahrnuty i kočárky, které se prodávají na našem trhu a patří k oblíbeným.
Jaké nedostatky našli při testu v kočárcích?

V rukojetích moderních kočárků Stokke Trailz našli chlorované parafíny s krátkým řetězcem, které plasty změkčují. Existuje však podezření, že způsobují rakovinu. Matky tyto škodliviny přijímají rukama při kočárkování do těla přes kůži a následně při kojení je předávají i svým dětem. Evropská unie zakázala používat tyto látky od roku 2012.

Kromě tohoto zjištění podle výsledků testů Stiftung Warentest kočárky Joolz obsahují polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU). Jedním z nich je naftalín. Tato látka prochází pokožkou do těla a může pravděpodobně způsobit rakovinu. ALE POZOR, samotný magazín nakonec změnil výsledky testů a tento kočárek označil za obchodovatelný, neboť splňuje všechny normy EU, více si přečtete:

Které kočárky uspěli v testech nejlépe?

Jde o kočárky Britax GO a ABC Desing Turbo 6S, ALE zcela na jednotku, dokonce ani na dvojku nedopadl ani jeden z nich. I při těchto se našly mínusy.

Britax GO – v jeho případě je problém v tom, že sedadlo nelze sklopit do polohy vleže a podpěra na nohy není dostatečně variabilní.

ABC Desing Turbo 6S – největším negativem tohoto kočárku byla krátká a nepraktická vanička, navíc sedák, ani opěrky se nedají polohovat. Hodnotitelé však přesto považovali tento model za cenově výhodný, stojí totiž jen od 350 eur.

Co si ještě všímat u jednotlivých značek?

Jaké další negativa je podle magazín Stiftung Warentest třeba v případě testovaných typů zohlednit, pokud nad nimi uvažujete (kočárky uveřejňujeme od lepších k horším)?

Peg Perego Book Pop-UP Modular

vanička jen do 4 měsíců, krátká rukojeť, nepohodlné kráčení za kočárkem, nastavitelný pouze do dvou poloh

Mutsy Evo

krátká a malá vanička, jen cca do věku 4 měsíce
sedadlo až od 9 měsíců, navíc je malé
opěrky na nohy nerostou spolu s dítětem
nastavení rukojeti pouze do dvou poloh

Gesslein F6 Air +

příliš malá vanička, úzké sedadlo
nízké opěradlo

Hartan Topline S

příliš malý, úzká a nepraktická vanička
jen zčásti nastavitelná rukojeť

Maxi-Cosi Mura 4 Plus

vanička vhodná jen do 4 měsíců
sedadlo vhodné od 9 měsíců
těžší nastavitelná rukojeť
poskládaný zabere hodně prostoru

Joolz Day Earth

kromě zmíněného obsahu PAU, nemá jiné větší negativa

Stokke Trailz

vysoký obsah chlórparafínu v rukojetích
kočárek by se neměl prodávat, momentálně je sice stažen z prodeje, ale mnoho rodičů ho již vlastní
malá plocha na ležení
opěradlo nelze sklopit do polohy vleže